چرا برای موفقیت در مدیریت پروژه به کار گروهی نیاز داریم؟

تغییرات مدیریت پروژه در سال 2019
مدیریت پروژه در سال ۲۰۱۹ دچار چه تغییراتی خواهد شد؟
۱۳۹۷-۰۸-۲۱
معرفی تعدادی نرم‌افزار مدیریت پروژه چابک
معرفی تعدادی نرم‌افزار مدیریت پروژه چابک (بروزرسانی ۲۰۱۹)
۱۳۹۷-۰۹-۰۴

چرا برای موفقیت در مدیریت پروژه به کار گروهی نیاز داریم؟

چرا برای موفقیت در مدیریت پروژه به کار گروهی نیاز داریم؟

اگر تیم کاری نداشته باشید مدیریت پروژه فایده‌ای ندارد.

 

همه می‌دانند که کار گروهی برای موفقیت در مدیریت پروژه نقشی بسیار اساسی دارد. اصلا نمی‌توان یکی از آن‌ها را بدون دیگری تصور کرد. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم که چرا این دو مورد به یکدیگر وابسته هستند.

چرا برای موفقیت در مدیریت پروژه به کار گروهی نیاز داریم؟

چرا برای موفقیت در مدیریت پروژه به کار گروهی نیاز داریم؟

 

اهمیت تیم ورک (کار گروهی)

تیم ورک یا کار گروهی را می‌توان اینگونه معنی کرد: «فرآیند کار کردن در کنار هم توسط اعضای یک گروه برای رسیدن به یک هدف مشترک». یعنی عده‌ای را که با هم تفاوت دارند و هرکدام استعدادها و توانایی‌های مختلفی دارند را در کنار هم جمع کنید، به این امید که ترکیب آن‌ها نتیجه‌ای موفقیت آمیز داشته باشد.

 

اگر کار گروهی در محیط کار به خوبی انجام شود نه تنها برای انجام پروژه مفید است بلکه باعث رشد توانایی‌های افراد نیز می‌شود. مشخصه‌های ضروری تیم ورک مانند ارتباط، تعهد، ارائه پشتیبانی و اشتراک‌گذاری ایده‌ها و مسئولیت‌پذیری در پروژه‌هایی که نیاز به تیم ورک دارند تقویت می‌شوند. زمانی که پروژه به پایان می‌رسد اعضای تیم می‌توانند با مهارت‌هایی که در آن‌ها تقویت شده و پیشرفت کرده‌اند راه خود را ادامه دهند.

 

برای دستیابی به کار گروهی نیاز به یک رهبری موفق است. موفقیت در مدیریت پروژه بدون اینکه یک نفر اعضا را هدایت کرده و وظایف را به خوبی تقسیم کند تقریبا غیر ممکن است. البته این مدیر باید از ابزار مناسب مانند نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین نیز استفاده کند.

 

کار گروهی در مدیریت پروژه

همه‌ی ما می‌دانیم برای اینکه یک پروژه با موفقیت انجام شود نیاز است که مدیریت پروژه به خوبی انجام شود، البته باید از ابزار کار گروهی نیز در این کار استفاده شود. درست است که مدیریت پروژه می‌تواند به تنهایی نیز انجام شود ولی برای اینکه به هدف برنامه‌ریزی‌ها برسیم نیاز است که یک تیم کاری نیز وجود داشته باشد.

 

حتی زمانی که برنامه‌ریزی ابتدایی پروژه انجام شد، نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین انتخاب شد و اعضای تیم شروع به کار کردند هم نیاز است که مدیر پروژه در فرآیند کار گروهی شرکت داشته باشد تا پروژه به خوبی انجام شده و تحویل داده شود.

نقشی که مدیر پروژه بدست دارد مانند نقش یک رهبر است: مدیر فعالیت را تسریع می‌کند، وظایف را تقسیم می‌کند، به اعضای تیم توضیحات را ارائه می‌کند، پشتیبانی می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که ارتباط بین اعضای مختلف تیم وجود دارد. برای هماهنگی تمام وظایف بالا بهترین راه استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین است. نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین نه تنها به مدیر پروژه امکان می‌دهد به همه ی کارها نظارت داشته باشد، بلکه به اعضا نیز اجازه می‌دهد تا کار گروهی خود را ادامه دهند و از وظایف یکدیگر خبر داشته باشند.

استفاده از یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین نه تنها فرآیند کلی پروژه را موثر می‌کند بلکه روی کار  گروهی نیز تاثیر بسیار مثبتی دارد. برای مثال، یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین که از چارت گانت پشتیبانی می‌کند قابلیت نمایش وابستگی وظایف را خواهد داشت که ارتباط بین فعالیت‌ها را مدیریت خواهد کرد. اینگونه وظایف به ترتیب انجام شدن مرتب می‌شوند. اعضای تیم با یکدیگر ارتباط خواهند داشت و با هم کار خواهند کرد تا وظایف به ترتیب درست انجام شوند و در نهایت تاخیر یا مشکلی در تحویل پروژه وجود نخواهد داشت.

 

چگونه در محیط مدیریت پروژه به کار گروهی دست پیدا کنیم؟

اطمینان حاصل کنید که موارد زیر رعایت می‌شود، اگر این موارد را رعایت می‌کنید به کار گروهی برای موفقیت در مدیریت پروژه دست پیدا کرده‌اید.

 

۱) مطمئن شوید همه می‌دانند که با چه کسانی کار می‌کنند

اگر اعضای تیم کاری پروژه شامل افراد مختلفی از دپارتمان‌های متفاوت و یا افرادی می‌شود که به تازگی استخدام شده‌اند و با یکدیگر آشنایی کامل ندارند قبل از شروع پروژه زمانی را در نظر بگیرید تا اعضای تیم با یکدیگر آشنا شوند. آشنا بودن با افرادی که آنها را می‌شناسید فضای کاری خوبی را ایجاد خواهد کرد. همچنین اگر اعضای تیم نیاز به راهنمایی و کمک داشتند می‌توانند خیلی راحت از همکاران خود کمک بخواهند.

 

۲) همچنین ارزش خود را بدانند

تعهد نقش بسیار مهمی در کار گروهی و مدیریت پروژه موفقیت آمیز دارد و اگر تصور کنید که نقش شما اهمیتی ندارد تعهد شما نیز رفته ‌رفته کمتر خواهد شد. نقش‌های متنوع در سطوح مختلف و با وظایف متفاوت هرکدام اهمیت خود را دارند. باید مطمئن شوید که همه‌ی اعضای تیم بدانند چقدر کار خودشان و کار سایرین برای پروژه مهم است؛ اینگونه تعهد آن‌ها نسبت به گروه و اهداف پروژه تقویت خواهد شد.

 

۳) دید کلی پروژه شفاف باشد

تا زمانی که اعضای تیم اهداف پروژه را ندانند کار کردن برایشان کمی مشکل خواهد بود. داشتن یک دید کلی از انتظاراتی که از تک تک اعضای تیم و خود تیم می‌رود باعث می شود روی کارهایی که باید انجام دهند تمرکز کرده و فرآیند انجام پروژه برایشان معنی‌دار شود.  

۴) ارتباط قابل دسترسی باشد

استفاده از یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین بدین معنی است که بستری برای ارتباط اعضای تیم با یکدیگر فراهم شده است. دسترسی سریع به ابزار برقراری ارتباط با سایر اعضا این اطمینان را می‌دهد که افرادی که نیاز به کمک دیگران دارند می‌توانند خیلی سریع به آن برسند و مشکلات پیش رو در پروژه نیز به خوبی شناسایی و حل خواهند شد. اگر ارتباط خوبی بین اعضا وجود نداشته باشد می‌توان گفت که حتما مدیریت پروژه و کار گروهی شکست خواهد خورد.

 

۵) اعضا به میزان کافی آموزش داده شوند

آموزش نحوه‌ی کار کردن با نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین به همه‌ی اعضای تیم برای موفقیت در تحویل پروژه کاملا ضروری است. برای اینکه این قسمت از کار زمان زیادی از شما نگیرد بهتر است نرم افزاری را انتخاب کنید که کار کردن با آن راحت باشد و اعضا بتوانند خیلی سریع و راحت کار کردن با آن را یاد بگیرند. با خرید نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین همه‌ی اعضای تیم با فرایند کاری خود آشنا می‌شوند، می‌دانند که سایر اعضا در چه قسمتی از کار قرار دارند و تغییرات را خیلی زود متوجه خواهند شد.

 

موفقیت در مدیریت پروژه بدون کار گروهی غیر ممکن است و بهترین روشی که می‌توان به هر دو آن‌ها دست یافت یک نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین است.

 

 

مقالات خواندنی: 

مدیریت پروژه در سال ۲۰۱۹ دچار چه تغییراتی خواهد شد؟

بهترین استارتاپ‌ های ۲۰۱۸ در آمریکا، انگلستان و کانادا به انتخاب لینکدین

۱۰ فاکتور مهم در خرید نرم افزار مدیریت پروژه (بروزرسانی ۲۰۱۸)

۹ اشتباه بزرگ در مدیریت پروژه که نباید دچارشان شوید

نرم افزار مدیریت آنلاین پروژه چگونه می تواند مدیریت وظایف کارکنان را آسان تر کند؟

راه‌اندازی کسب‌وکار جدید در سال ۲۰۱۸